Czym charakteryzują się piece konwekcyjno-parowe?
Piec konwekcyjno-parowy to urządzenie, którego nie może zabraknąć w żadnym lokalu gastronomicznym. To właśnie dzięki niemu możliwe jest przyrządzanie wyjątkowych potraw o bogatym smaku i aromacie, a nawet atrakcyjniejszym wyglądzie. Co więcej, zastosowanie tego rodzaju pieca pozwala też na uniknięcie redukcji masy gotowanych produktów, która mogłaby mieć miejsce przy korzystaniu z innej formy obróbki termicznej. Jak działa piec konwekcyjno-parowy i jakie jeszcze ma zalety?
Najważniejsze właściwości pieców konwekcyjno-parowych
Piec konwekcyjno-parowy to zaawansowany technologicznie wariant pieca konwekcyjnego. Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma urządzeniami jest tzw. funkcja naparowania komory w modelach konwekcyjno-parowych, przy czym para może być wytwarzana natryskowo lub w bojlerze. To właśnie ona pozwala na pieczenie potraw bez strat smaku, zapachu, a w niektórych przypadkach nawet mas, jednocześnie nie dopuszczając do ich wyschnięcia. Warto wspomnieć, że dania przyrządzane w piecu konwekcyjnym mają też znacznie więcej wartości odżywczych – podczas gotowania na parze cenne składniki nie zostają z nich wypłukane, jak ma to miejsce np. przy gotowaniu w wodzie. Z kolei smażenie wymaga użycia znacznie mniejszych ilości tłuszczu, który mógłby uczynić potrawę ciężkostrawną i szkodliwą dla zdrowia.
Piece konwekcyjno-parowe mogą być sterowane manualnie lub za pomocą cyfrowego panelu. Wykorzystanie wentylatorów umożliwia wtłoczenie do komory gorącego powietrza, a następnie jego równomierne rozprowadzenie. Dzięki temu przyrządzana potrawa poddawana jest wyrównanej obróbce termicznej bez względu na to, jak jest ułożona czy w jakim miejscu komory się znajduje. Jednocześnie powietrze wykorzystywane do podgrzewania jest na bieżąco oczyszczane, co pozwala na redukcję tłuszczu i zapobiega przenikaniu się zapachów poszczególnych potraw.
Ponadto piece tego rodzaju są znacznie bardziej ekonomiczne niż inne warianty – znacznie bowiem obniżają zużycie energii i wody; są też mniej wymagające w obsłudze, co pozwala na zredukowanie personelu zatrudnionego w kuchni.
Co więcej, te wielofunkcyjne urządzenia pozwalają na korzystanie z różnorodnych typów obróbki termicznej, do których należą m.in.:
- pieczenie w suchym powietrzu,
- pieczenie z sondą,
- smażenie,
- grillowanie,
- wędzenie,
- blanszowanie,
- regenerowanie,
- gotowanie na parze.
Krótko mówiąc – piece konwekcyjno-parowe zaprojektowane zostały tak, by zapewnić użytkownikowi możliwość prostego i szybkiego przygotowania zdrowych i wyśmienitych potraw. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom taki piec może z powodzeniem zastąpić szereg innych urządzeń grzewczych w kuchni.
Wszystko to czyni piece konwekcyjno-parowe sprzętem, który z pewnością okaże się przydatny zarówno w restauracjach i stołówkach, jak i innych lokalach gastronomicznych, w których piecze się, gotuje czy dokonuje regeneracji produktów.