Jak prawidłowo konserwować piec konwekcyjno-parowy?
Jedną z wersji pieca konwekcyjnego jest jego bardziej zaawansowana i rozwinięta wersja piec konwekcyjno-parowy. Posiadają one jedną główną różnicę i jest to funkcja naparowania komory. Pozwala to na pieczenie w suchym powietrzu z zastosowaniem pary, co powoduje zachowanie aromatu, głębszego smaku, barwy. Piec konwekcyjno-parowy ma szerokie zastosowanie pozwalające na gotowanie na parze, pieczeni, grillowanie… Jak zadbać o niego, żeby jak najdłużej nam służył?
Zasada działania
W tym rodzaju pieca wentylatory wtłaczają do komory gorące powietrze, wymuszając ruch poziomy. Dalej powietrze trafia do filtrów oczyszczających z drobinek tłuszczu i cyrkuluje. Gwarantuje to nieprzenikanie zapachów między potrawami i równomierny rozkład temperatury. Obróbka termiczna i brak wysychania potraw jest zapewniane podczas procesu naparowania, czyli dodawania do wnętrza pary wodnej.
Konserwacja pieca
Piec konwekcyjno- parowy nie wymaga szczególnej konserwacji, jednak ważne jest, aby utrzymać go w czystości, sukcesywnie usuwać resztki potraw i tłuszczu z komory pieczenia. Codzienne czyszczenie komory oraz postępowanie zgodnie z zasadami konserwacji pomoże nam zapewnić znacznie dłuższą żywotność urządzenia oraz prawidłowe funkcjonowanie. Często piece nowoczesne są wyposażone w system czyszczenia półautomatyczne lub automatyczne. Kiedy komora jest zawapniona włączamy program odwapnienia komory gotowania. Po pierwsze ważna jest codzienna konserwacja, czyli czyszczenie na co dzień. Po każdym czyszczeniu odpowiednimi detergentami komorę dokładnie płuczemy. Dalej mamy konserwację comiesięczną, możemy wykorzystać program czyszczenia półautomatycznego. Co kwartał dodatkowo czyścimy filtry powietrza. Co roku należy wykonać kontrolę instalacji i urządzenia. Zalecane jest przeprowadzenie tego działania przez profesjonalny serwis.